понеділок, 6 листопада 2017 р.

про блог

Блог створено для вчителів початкових класів, 
дбайливих батьків та допитливих учнів. 
Тут ви зможете знайти багато корисної та цікавої інформації. 
Приємної подорожі сторінками блогу!
Гадаю, що ви з користю проведете час!

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Урок 33
Тема. Дикі та свійські тварини

Мета: ознайомлювати учнів з істотними ознаками диких і свійських тварин; учити визначати, яку користь приносять свійські тварини людині; розвивати спостережливість, увагу; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
ХІД УРОКУ
►► Вправа «Погода»

—    Яка зараз пора року?
—    Який місяць?
—    Яке число?
—    Тепло чи холодно надворі?
—    Який стан неба?
—    Яка температура повітря?
—    Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку
—    Яких тварин ми можемо зустріти на лісовій полянці?
—    Як називають тварин, які живуть у лісі?
—    Як називають тварин, які живуть поруч із людиною?
—    Сьогодні на уроці ми дізнаємося про життя диких і свійських тварин, уточнимо і перевіримо наші знання про свійських і диких тварин.

III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за малюнками
1) Розподіліть тварин за групами.


2) Хто будує житло?


3) Хто їх годує?


4) Хто піклується про потомство?


5) Порівняйте і зробіть висновок.


Дикі
Свійські
Домівка
Будують самі
Будує людина
Харчування
Добувають самі
Дає людина
Потомство
Піклуються самі
Допомагає людина
Висновок
Не залежать від людини
Залежать від людини

6) Розгляньте малюнки. Назвіть дорослих тварин та їх дитинчат.


—    Що спільного у ведмедя, білки, зайця? (Це дикі тварини, тому що вони самі добувають собі їжу, знаходять або будують собі житло, піклуються про своє потомство.)
—    Чим відрізняються від диких тварин корова, курка, свиня? (Ці тварини живуть поряд із людиною. Вона піклується про їх їжу, житло, здоров’я.)
—    Як назвати одним словом цих тварин? (Це свійські тварини.)
—    Яких ще свійських тварин ви знаєте?
7) Робота за малюнками.
Учитель відкриває на дошці малюнки із зображенням тварин: миша, собака, кішка, півень, качка.
—    Яка тварина тут «зайва»? Поясніть чому. (Миша — не свійська тварина, оскільки вона не є корисною людині.)
—    Розкажіть, яку користь приносять свійські тварини.
—    Відгадайте загадки.
•     Сама строката, їсть зелене, дає біле. (Корова)
•     Хто не пряде, не тче, а людей одягає? (Баран, вівця)
•     У кого роги довші за хвіст? (Коза)
•     Хвіст гачком, ніс п’ятачком. (Свиня)
—    Як можна назвати всіх цих тварин? (Свійські тварини)
—    Дикі тварини живуть у природі самостійно: добувають собі їжу, будують житло, доглядають за своїм потомством. Звідки з’явилися свійські тварини?
—    Дуже давно, коли ще не було міст, машин і книг, люди мешкали в печерах. Вони боялися величезних страшних хижаків. Нашим пращурам постійно хотілося їсти, дуже рідко вони знаходили собі їжу. Одного разу одна розумна людина почала підгодовувати вовків, які ходили біля її житла. Поступово вовки стали добрішими, а їх дитинчата звикли до людини, почали жити поряд із нею. Вони стали вже не дикими, а свійськими.
Так з’явилися собаки. Вони навчились охороняти людину від ворогів, допомагали їй шукати і добувати собі їжу. Минав час. Кількість друзів людини поміж тварин зростала. Тепер людина вже не могла жити без своїх свійських друзів і помічників.
—    Чим свійські тварини відрізняються від диких? (Люди годують їх, будують їм житла, піклуються про їх потомство.)
—    Чим вони платять людям за їх любов, ласку, увагу?
Діти відповідають, а учитель фіксує відповіді дітей та схемі.

image50

—    До свійських тварин належать не лише різноманітні звірі (корова, вівця, коза, свиня, кінь).
Відгадайте, про кого йдеться в загадках.
• Явився в жовтій шубці:
— Прощайте, дві шкаралупки! (Курча, каченя)

• З хвостом, а не звір.
З пір’ям, а не птах. (Риба)

• Домовита хазяйка
Пролетіла над лужком.
Поклопоче над квіткою —
Вона поділиться медком. (Бджола)
—    Правильно, свійські тварини — це ще і птахи (кури, гуси, качки), і риби (короп), і комахи (бджоли, шовкопряд).
►► Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра «Незавершене речення»
а) Тварини, які самі добувають собі їжу, захищаються від ворогів, самі влаштовують собі житло, виводять потомство, називаються...
б) Тварини, яких розводять люди, годують і захищають їх, будують для них житла, піклуються про їх потомство, називаються...
—    З-поміж названих тварин оберіть спочатку свійських, а потім диких: папуга, білка, канарка, черепаха, корова, курка, ведмідь, вівця, заєць, жаба.
2. Гра «Відповідності»
1) З’єднайте назви свійських тварин і те, що від них отримує людина.

image52

2) З’єднайте назву тварини і назву її житла.
а)
image53

б) Чия домівка?

дупло
нора
гніздо
хатка
барліг



конюшня
свинарник
вівчарня
корівник
курник

3) Утворіть пари.


3. Гра «Чиє дитинча?»
—    Людина постійно піклується про свійських тварин: годує, чистить, стежить за їх здоров’ям. Улітку для свійських тварин заготовлює корми, до настання холодів утепляє житла. Узимку і навесні у свійських тварин народжуються дитинчата. Чи знаєте ви, які у кого дитинчата?
1) Учитель називає дорослу тварину, а діти — дитинчат цієї тварини.
Наприклад:
Свиня — (поросята)
Корова — (телята)
Качка — (качата)
Гусак — (гусенята)
Кінь — (лошата)
Вівця — (ягнята)
Кішка — (кошенята)
2) Назвіть дитинчат.
Корова
(теля)
кішка
(кошеня)
свиня
(порося)
курка
(курча)
кобила
(лоша)
індичка
(індичка)
вівця
(ягня)
качка
(каченя)
коза
(козеня)
собака
(цуценя)

V. Підсумок уроку
—    Що нового ви дізналися на уроці?
—    Яких тварин називають свійськими?
—    Яких тварин називають дикими?
—    Назвіть диких тварин нашого краю.
—    Назвіть свійських тварин нашого краю.
—    Назвіть ознаки диких тварин.
—    Назвіть ознаки свійських тварин.


роздаткові матеріали для дітей

На підсумковому уроці з природознавства учням роздаються такі  схеми, які  індивідуально потрібно розписати


.



Тварини лісу. Систематизація знань на уроці природознавства в 4 класі.

Назва тварини
Де живе
Що їсть
Як захищається від небезпеки
Вовк



Лисиця



Заєць



Лось



Їжак








«Використання сучасних інформаційних технологій у моїй педагогічній діяльності».

«Використання сучасних інформаційних технологій у моїй педагогічній діяльності».

Дитина – це сонце, навколо якого мають обертатися всі засоби навчання. Учитель повинен створювати лиш атмосферу, в якій дитина має можливість висловлюватись.
Ш. Амонашвілі
Cистема моєї роботи як майбутнього педагога буде зорієнтована на всебічний розвиток дитини, збереження її здоров’я, живого інтересу до навчання, забезпечення міцних зв’язків між учителем, учнями та батьками.
Стародавня мудрість говорить, що учень – це не посудина, яку потрібно заповнити, учень – смолоскип, який треба запалити. Я розумію що запалити вогник  до навчання, бажання учнів  вчитися можливо, якщо навчання буде цікавим, яскравим, емоційно образним. Тому й планую використовувати різноманітні типи уроків: уроки-ігри, уроки-змагання, уроки-подорожі, уроки-вікторини, уроки-свята.  На моїх уроках матимуть місце: диференційоване навчання у класі, робота в парах, групах, індивідуальний добір завдань. Знаючи, що одним із шляхів активізації пізнавальної діяльності є використання гри, на уроках планую використання гри залежно від рівня знань, умінь і навичок учнів та від складності дидактичних завдань. У цьому мені допомогатимуть рызноманытны інформаційно-комунікаційні технології навчання.
При підготовці до уроків я використовуватиму такі електронні ресурси навчального призначення:
-    мультимедійні курси;
-    презентації до уроків;
-    логічні ігри;
-    тестові оболонки;
-    ресурси Інтернет;
-    комп’ютерні навчальні програми;
-    електронні енциклопедії.
Робота з мультимедійними засобами навчання дає можливість урізноманітнити уроки за рахунок одночасного використання ілюстрованого презентаційного, аудіо- та відеоматеріалу, відкриває учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищує ефективність самостійної роботи, дає цілком нові можливості для творчого самовираження, знаходження і закріплення усяких професійних навиків, дозволяє реалізувати принципово нові форми і методи навчання.

444.jpg

Мультимедійні засоби навчання займають важливе місце у розвитку інформаційного суспільства. Мультимедійні засоби навчання за Гончаренко С.У. – це комплекс апаратних і програмних засобів, що дозволяють користувачеві спілкуватися з комп’ютером, використовуючи різноманітні, природні для себе середовища: графіку, гіпертексти, звук, анімацію, відео. Мультимедійні системи надають користувачеві персонального комп’ютера такі види інформації: текст; зображення; анімаційні картинки; аудіо коментарі; цифрове відео. Технології, які дозволяють з допомогою комп’ютера інтегрувати, обробляти і водночас відтворювати різноманітні типи сигналів, різні середовища, засоби і способи обміну інформацією, називаються мультимедійним.
Мультимедійні засобиви користовуватиму на різних етапах уроку:
- для перевірки домашнього завдання;
- пояснення нового матеріалу;
- створення проблемних ситуацій на різних етапах уроку;
- закріплення вивченого матеріалу;
- перевірки засвоєння знань у процесі уроку.
Комп’ютер має багато технічних можливостей: графіку, звук, анімацію. Все це робить його привабливим для учнів. Тому на уроках навчання грамоти учні з цікавістю читають склади, де всі літери рухомі, з’являються у крапельках, сніжинках, листочках (залежно від пори року), за допомогою анімації «оживають» різні казкові герої.
Беручи до уваги те, що до першого класу приходять діти з різним рівнем загальної мовленнєвої підготовки і, зокрема, з частково сформованою навичкою читання, на уроках навчання грамоти я використовуватиму індивідуалізацію завдань для тих, хто вже добре читає, і для тих, хто тільки поступово опановує цю навичку.  Наприклад, логічна вправа «Де росте? Де живе?», вивчення вірша про гусей, виконання логічного завдання з предметними малюнками і обов’язково опрацювати ланцюжок літер на позначення голосних і приголосних звуків, які везе на собі казкова сороканіжка, та допомогти опанувати це слабшим.
 На уроках навчання грамоти я запропонуюучням комп’ютерні ігри  з навчальної програми «Бджілка Жу-Жу. Чарівна абетка»), за допомогою якої вони вчаться розрізняти звуки, вивчають букви, будують звукові схеми слів та характеризують їх.
Незмінним є використання ІКТ при виконанні тренувальних завдань, таких, як складання звукових схем  слів, читання прислів’їв, розгадування ребусів. Справжнім кроком до успішного навчання учнів є електронні тренажери- «Українська мова. Навчання грамоти», «Вивчаю словникові слова») для різних класів початкової школи.
Застосування інтерактивних технологій має багато переваг: - у роботі задіяні всі учні; “Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх”. Генрі Форд
Школярі вчаться працювати в групі (команді); “Двоє, працюючи разом, досягають більшого, ніж троє, які працюють окремо.” Чарльз Мак Кормик - формується доброзичливе ставлення до опонента; - кожна дитина має можливість пропонувати свою думку; - створюється “ситуація успіху”; за короткий час опановується багато нового матеріалу;
Формуються навички толерантного спілкування, вміння аргументувати свою точку зору, знаходити альтернативне рішення проблеми; “Толерантність, повага, готовність навчатися один від одного – цінності, які є основою для розвитку демократичних держав. Цього треба навчати в школах.” Марк Герсон - значно підвищується особистісна роль вчителя – він виступає як лідер, організатор.
Викладання – це мистецтво, а не ремесло – у цьому самий корінь учительської справи. Перепробувати десять методів і виробити свій, переглянути десять підручників і не триматися жодного неухильно – от єдино можливий шлях живого викладання. Вічно винаходити, вимагати, удосконалюватися – от єдиний можливий курс сучасного вчителя. М.А. Рибникова
ВИСНОВКИ:
Інформатизація суспільства – це перспективний шлях до економічного, соціального та освітнього розвитку. Інформатизація освіти спрямовується на формування та розвиток інтелектуального потенціалу нації, удосконалення форм і змісту навчального процесу, впровадження комп'ютерних методів навчання та тестування, що надає можливість вирішувати проблеми освіти на вищому рівні з урахуванням світових вимог.
Одним із важливих напрямків розвитку інформатизації освіти є нові комп’ютерні технології. Інтерактивність, інтенсифікація процесу навчання, зворотний зв'язок –помітні переваги цих технологій, котрі зумовили необхідність їх застосування у різних галузях людської діяльності, насамперед у тих, які пов'язані з освітою та професійною підготовкою.

Інтерактивні технології:  дозволяють розв'язати одразу кілька завдань: розвивають комунікативні вміння й навички, допомагають встановленню емоційних контактів між учасниками процесу;  забезпечують виховне завдання, оскільки змушують працювати в команді, прислухатися до думки кожного;  знімають нервове напруження, дають можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.
Застосування комп'ютерів в освіті привело до появи нового покоління інформаційних освітніх технологій, що дали змогу підвищити якість навчання, створити нові засоби впливу, ефективніше взаємодіяти педагогам зі студентами. На думку багатьох фахівців, нові інформаційні освітні технології на основі комп'ютерних засобів дають можливість значно підвищити ефективність навчання.


Рекомендована публікація

про блог

Блог створено для вчителів початкових класів,  дбайливих батьків та допитливих учнів.  Тут ви зможете знайти багато корисної та цікавої...